Loovus kui peamine tulevikuoskus?

Einstein3000 #004

Aitäh huvi eest, selleks korraks on registreerumine lõppenud

Loovus kui peamine tulevikuoskus?

Nutikatele lapsevanematele suunatud Einstein3000 neljanda saate peateema on loovus, selle erinevad avaldumisvormid ja arendamine.

Loovus, probleemide lahendamise oskus ja innovatsioon on omavahel seotud. Loovuse kui võime/oskuse abil leitakse probleemidele uusi lahendusi, millega kutsutakse esile innovatsioon.

Lapsed on teadagi väga loovad ja kastist välja mõtlejad, kuhu kaob loovus täiskasvanuks saades?

Saates otsime võimalusi ja lahendusi, kuidas loovust arendada ja mängida see meie trumbiks robotite ees.

Saates püüame vastata küsimustele

  • Miks on loovus oluline?

  • Kas loovus on kaasasündinud ja kuidas luua tingimusi selle arenemiseks?

  • Töö ja andekuse vahekord: millises suhtes on omavahel pingutamine, tahtejõud ja andekus?

  • Kas andekas inimene on andekas igal alal? Kuidas mitmekülgsus toetab meie arengut?

  • Loovus ja ettevõtlikkus: kuidas olla loov igas oma ettevõtmises? Kuidas loovam lähenemine võimaldaks meil olla edukam?

  • Kuidas olla lapsele loovaks eeskujuks?

  • Kui oluline on laste ja noorte kujunemisel nende tunnustamine ja julgustamine? Kuidas julgustada olema teistest erinev?

  • Nipid ja nõksud: kuidas ma juba täna saaksin lapse loovuse toetamisega algust teha?


Üritusest osalejatel on võimalik esitada saatekülalistele küsimusi sündmusele registreerumise vormis. Registreerunutele saadetakse sündmuse meeldetuletused ja link otseetriga liitumiseks.

Anni Arro
Anni Arro / esineja
Kokaraamatute autor ja loominguline ettevõtja
Kunstnike perekonnast võrsunud Anni Arro on hea näide sellest, kuidas rakendada loovust kõiges, millega kokku puututakse. Anni on loov toiduvalmistamises, pildistamisel, sisekujunduses ja ettevõtluses. Anni Arro osalusel on asutatud mitmeid kohvikuid nagu Komeet, Kukeke, Müüriääre ja koos emaga Epp Maria Galeriikohvik Haapsalus.  Mitmekülgne Anni on kokaraamatute ja retseptikogumike autor. Ta on tegutsenud modellina ja saanud 2010. aastal parima noore ettevõtja äriauhinna.

Anni on avaldanud raamatu “Anni toidupäevik”, millesse pakkis kolme aasta vältel tükikese oma elu. Maitse, interjöör, pilt ja tekst käivad Annil käsikäes. Raamatusse on Anni pildistanud inspireerivaid hetki, kohti, inimesi ja toite. Kõike seda pakub ta kerges kastmes koos lugude ja mõtetega.

2018 aastal teostus Anni Arro kauaaegne unistus. Ta avas Tallinnas Toompea külje all päris oma stuudioköögi ja ateljee. Stuudioköögis saab korraldada kokanduskoolitusi Anni või kellegi teise juhendamisel kokkadele, tööperekondade kokkumängimiseks ja sõpradele kvaliteetse aja veetmiseks. Anni stuudioköögis saab korraldada ka seminare, koosviibimisi ja kasutada ruume reklaamivõteteks. Anni Arrole iseloomulikult on stuudio disain ja sisekujundus detailideni läbimõeldud ja helge, nõudlikult maitsekas ja stiilne. Meie neljandasse, loovuse küsimusi lahkavasse saatesse toob Anni lisaks lapsevanema vaatele ka kogemusi kasvamisest kunstnike peres. Kuidas tema pere ja keskkond loovuse arenemist soosis? Küsime Annilt ka seda, kuidas tal on loovust kasutanud pikalt ettevõtluses tegutsedes.
Jaan Aru
Jaan Aru / esineja
Ajuteadlane ja tehisintellekti kaasprofessor
Jaan Aru on kirglik teaduse populariseerija ja oodatud esineja kõikidel meie ajuga seotud teemadel. Jaan Aru sukeldus pea ees ajuteadusse kohe peale Treffneri Gümnaasiumi kuldmedaliga lõpetamist. Jaan on õppinud psühholoogiat, ajuteadusi ja tehisintellekti valdkondi nii Eestis kui välismaal. Juba 22 aastaselt kirjutas Jaan koos õppejõu ja juhendaja, kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professor Talis Bachmanniga raamatu “Tähelepanu ja teadvus”.

Jaan pole pelgalt psühholoog, vaid oskab rääkida aju bioloogilistest, keemilistest ja elektrilistest protsessidest. Lisaks inimese aju, inimmõistuse ja teadvuse uurimisele teeb Jaan Aru aktiivselt teadust tehismõistuse ehk tehisintellekti valdkonnas. Jaan uurib ja arendab närvivõrkude emuleerimisel ja õppivatel algoritmidel põhinevaid tehisintellekti suundi. Jaan Aru õpetab arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessorina tulevasi aju ja tehisintellekti teadlasi Tartu Ülikoolis. Ta on juhendanud kümmekond magistriväitekirja ajuteaduste valdkonnas ning ühe doktoritöö. Hetkel juhendab Jaan Aru kuut doktoritöö väitekirja aju-uuringute ja tehisintellekti valdkondades! Jaani on tunnustatud teaduse populariseerimise peapreemiaga 2016. ja 2021. aastal ja 2019. aastal noore teadlase preemiaga.

Jaan Aru on öelnud, et meil kui inimestel pole mõtet keskenduda konkureerimisele tehisintellektiga, vaid arendada võimeid, milles inimene on ja jääb tehisintellektist paremaks - nagu nutikus ja loovus. Jaan Aru on ise kahe lapse vanem ja jagab teiste lapsevanematega kõige põhilisemaid küsimusi: millised on need võimed ja oskused,  mida me lastes ennekõike arendama peaksime? Kuidas luua lastele loovuse arenguks sobiv keskkond ja tingimused?
Jüri Arrak
Jüri Arrak / vahepala külaline
Eesti kunstiilma vanameister
Meie neljanda, loovusest rääkiva saate vahepala külaline, Eesti kunstiilma vanameister Jüri Arrak pikemat tutvustust ei vaja. Jüri Arraku looming, tema müstilised ja unenäolised maailmad ja karakterid on tuntud mitmele põlvkonnale läbi enam kui poole sajandi. Jüri Arraku kunstilooming avab meie ees müstilisi ja maagilisi maailmu koos haaravate ja irooniliste süžeestikega.

Jüri Arraku fantaasiaküllastesse maailmadesse on põimitud ka Eesti algupärast mütoloogiat. Kes ei teaks Eesti vägilasmuistendite ainetel loodud Jüri Arraku illustratsioone Rein Raamatu raamatust “Suur tõll”? Või samal ainestikul põhinevat Rein Raamatuga koostöös loodud animafilmi? Jüri Arraku loodud müütilises ja unenäolises maailmas esinevad olendeid on Arrak ise nimetanud maivideks.

Einstein3000 loovuse teemalise saate vahepalas räägib Jüri Arrak oma loometee kujunemisest ja sellest, mis on loovuse avaldumiseks oluline. Tervikliku, väga pika loometee ja elukogemuse baasilt on Jüri Arraku mõtted loovusest ja loomingust läbimõeldud ja inspireerivad kõigile lapsevanematele, kes ei soovi, et nende lastest kasvaksid harju keskmised mutrikesed.
Andres Sirel
Andres Sirel / saatejuht
Insplay tegevjuht
Andres on kiire elustiiliga kahe tütre isa, elukestev õppija ja parandamatu optimist. Andres töötas üksteist aastat Microsoftis, kus alustas Microsofti tehnoloogiaevengelistina. Viimastel aastatel juhtis Andres Malaisias Windowsi ja seadmete äriüksust. Andres naases mõned aastad tagasi Eestisse arendama isa poolt 30 aastat tagasi asutatud pereettevõtet Insplay. Ta on üks neid õnnelikke, kelle jaoks on töö ühtlasi ka hobi. “Me kõik kipume vahel võtma elu liiga tõsiselt,” ütleb Andres, kelle missioon on aidata teistel saada parem kontakt iseenda, rõõmsama elu ja mängulise arenguga. “Soovime uue otsestuudio formaadiga erineda teistest taskumeedia pakkujatest, pakkudes helile lisaks ka pilti ja põnevat ad hoc vaheklippi. Saate-sündmuse juhtimine ja modereerimine on mulle põnev väljakutse.”
Toimumisaeg
teisipäev
22. veebruar 2022
18:00 19:30 Europe/Tallinn
Asukoht

YouTube live

--YouTube live--
--YouTube live--
Korraldaja

Nutika Vanema Klubi

andres@nutikasvanem.ee
JAGA

Aita levitada sõna ja jaga arvamust selle sündmuse kohta.

Insplay toodab iga kuu oma arengust ja kasvamisest huvitatud lapsevanematele saadet Einstein3000. Igal saatel on üks põnev ja hariv peateema, kaks üksteise vaateid täiendavat põhikülalist ja üks inspireeriv vaheklipp üllatuskülalisega. Saadet juhib Insplay tegevjuht Andres Sirel, sündmus kantakse üle e-kanalisse.