Mida tasub mu lapsel õppida?

Einstein3000 #003

Aitäh huvi eest, selleks korraks on registreerumine lõppenud

Mida tasub mu lapsel õppida?

Nutikatele lapsevanematelele suunatud Einstein3000 kolmas saade on teemal “Mida tasub mu lapsel õppida?”. Saatejuhi Andres Sireli seekordseteks vestluspartneriteks on teineteist täiendavad külalised - laulja ja loovisiksus Siiri Sisask ning visionäär ja futurist Linnar Viik. Saates keskendume tulevikuoskustele ja -ametitele.

Tulevikuoskuste süda on loovus 

Maailma Majandusfoorumi tulevikuametite aruandes prognoositakse, et mõne aasta pärast vajavad ümberõpet koguni üle poolte kõikidest töötajatest.

Tuleviku tööturgu kujundab peamiselt digitaalne ja tehnoloogiasektor, mis püüab asendada inimesed masinate ja algoritmidega. Masinad võtavad üle suurema osa planeerimisest, töö korraldamisest ja tootmisest. Tulevikuoskused seavad kesksele kohale loomingulised ja sotsiaalsed oskused nagu suure pildi nägemise võime.

Saates püüame vastata küsimustele

  • Mis suunas maailm lähimal kümnel või kahekümnel aastal liigub? Mida olulist põhitrendidest ja suundumustest esile tuua ja jälgida?

  • Millised on peamised tulevikuoskused - ja ametid. Kuidas need mõjutavad töökohti ja ameteid täna ja lähikümnendil? Mida tasuks õppida ja eriala valikul silmas pidada?

  • Kui olulisel kohal on tulevikuoskuste ja -ametite kontekstis loovus, emotsionaalne intelligentsus ja hingestatus kui oskus, milles masin/arvuti inimest ei ületa?

  • Mida õppida juba täna? Kuidas juba täna kompenseerida haridussüsteemi ja kooli puudujääke, vananenud suhtumist?

  • Kas rikkaks ja edukaks saamiseks õppida inseneriteadusi nagu mehhatroonika, programmeerimine ja robootika? Või näiteks hoopis filosoofiat, inimkäitumist, keemiat ja arstiteadust?

  • Kuidas toetada lapse enda eelistusi ja huvi tema tugevuste arendamisel? Lapse suunamine austuse ja lugupidamisega ehk pieteeditundega. Kuidas luua toetavaid tingimusi, mõnusalt suunata, aga mitte pressida?

  • Kuidas lapsevanematena näidata eeskuju ja püsida elukestva õppimise lainel?

  • Nipid ja nõksud: kuidas ma juba täna saaksin mõne tulevikuoskuse omandamisega algust teha ja seda võimalikult mänguliselt?


Üritusest osalejatel on võimalik esitada saatekülalistele küsimusi sündmusele registreerumise vormis. Registreerunutele saadetakse sündmuse meeldetuletused ja link otseetriga liitumiseks.

Siiri Sisask
Siiri Sisask / esineja
Erak, looja, laulja ja ema
Siiri on mitmekülgne laululooja, laulja ja elukestev õppija, kes laiemale avalikkusele tutvustamist ei vaja. Tema tuntumaid laule on mõnusa jazziliku vaibiga, skättimise ja joodeldamisega “Ma ei maga, ma ei söö” 90ndate algusest. Ja loomulikult ka viimasest aastakümnest laulupeo kavasse võetud “Mis maa see on”.
Siiril on arenenud missioonitunne. Ta algatas ja juhtis ligi 20 aastat fondi Saagu Valgus, mis tegeles alguses kooliklasside alavalgustatuse probleemiga. Hiljem tegeles Saagu Valgus Fond huvihariduse peredele kättesaadavaks tegemisega ja tõi paljudesse kehval järjel Eesti peredesse materiaalset tuge ja südamesse rõõmu.
Siiri tegeleb Eesti läbi aegade ühe kõige suurema mõtleja, polühistori-multilingvisti, teoloogi, filosoofi ja luuletaja Uku Masingu tekstide uurimisega. Sellest inspireerituna on Siiri kirjutanud tekste ja esitanud laule Uku Masingu luulele.
Siiri on mitmekülgne läbinisti loov inimene ja elukestev õppija. Ta väärtustab lihtsat maaelu, aga arendab ennast pidevalt ka digitehnoloogiates. Näiteks produtseerib ta oma kodustuudios muusikat ja tegeleb oma muusikale ise videote loomisega. Siiri põhielemendid on ausus, siirus ja loomingulisus. Aastaid peab ta ennast pigem erakuks ja annab harva intervjuusid. Seda põnevam on kuulata Siiri mõtteid tulevikuoskustest ennekõike lapsevanema ja loomingulise inimese positsioonilt.
Linnar Viik
Linnar Viik / esineja
Futurist, visionäär, investor ja isa
Linnar Viik on üks mõjukamaid Eesti internetikogukonna ja e-riigi suunanäitajaid ja arendajaid. Linnar pole mitte lihtsalt visionäär ja jutumees, vaid ta on osalenud edukalt mitmete keerukate tarkvaraprojektide loomisel ja ettevõtjana turule toomisel. Linnar oli 90ndate keskel Eestis ühe esimese ja tol ajal tuntuima veebilehe www.ee arendamise taga. Samuti oli omal ajal tema käivitatud veebiteenus mail.ee. Hiljem oli ta Eesti ühe külastatuma sisuteenuse ja portaali Everyday käivitaja.
Linnar Viik on olnud 17 aastat IT Kolledži õppejõud ja mitmeid aastaid ka nõukogu liige. Kuigi Linnar Viiki peetakse ennekõike IT-visionääriks, on tema haare tunduvalt laiem. Teda võiks nimetada visionääriks üldisemas plaanis, futuristiks ja innovatsiooni ja avatud ühiskonna evangelistiks. Linnar Viik nõustab lisaks Eesti riigile ka mitmete teiste riikide valitsusi. Linnar on olnud kaheksa aastat Avatud Eesti Fondi nõukogu esimees. Linnar Viik vaatleb infoühiskonda reaalse maailma pärisosa ja peegeldusena.
Üle 20 aasta on ta olnud aktiivne investor tema kaasasutatud investeerimisettevõttes Mobi Solutions, kelle tuntumaid investeeringuid oli mitmekümnes riigis tegutsev mobiilimaksete platvorm Fortumo ja professionaalide elukohavahetuse toetamise platvorm Teleport. Mõlemast neist investeeringust on Mobi Solutions edukalt väljunud. Läbi Mobi Solutionsi on Linnar Viik üks investoritest sellistes kodumaistest iduettevõtetes, tänastes ja tulevastes ükssarvikutes nagu BOLT, Pipedrive, Veriff, Click & Grow ja mitmed teised. Linnar Viik on internetipanganduse ettevõtte Pocopay üks kaasasutajatest ja nõukogu liige.
Andres Sirel
Andres Sirel / saatejuht
Insplay tegevjuht
Andres on kiire elustiiliga kahe tütre isa, elukestev õppija ja parandamatu optimist. Andres töötas üksteist aastat Microsoftis, kus alustas Microsofti tehnoloogiaevengelistina. Viimastel aastatel juhtis Andres Malaisias Windowsi ja seadmete äriüksust. Andres naases mõned aastad tagasi Eestisse arendama isa poolt 30 aastat tagasi asutatud pereettevõtet Insplay. Ta on üks neid õnnelikke, kelle jaoks on töö ühtlasi ka hobi. “Me kõik kipume vahel võtma elu liiga tõsiselt,” ütleb Andres, kelle missioon on aidata teistel saada parem kontakt iseenda, rõõmsama elu ja mängulise arenguga. “Soovime uue otsestuudio formaadiga erineda teistest taskumeedia pakkujatest, pakkudes helile lisaks ka pilti ja põnevat ad hoc vaheklippi. Saate-sündmuse juhtimine ja modereerimine on mulle põnev väljakutse.”
Toimumisaeg
esmaspäev
17. jaanuar 2022
18:00 19:30 Europe/Tallinn
Asukoht

Nutika Vanema Klubi

--Nutika Vanema Klubi--
andres@nutikasvanem.ee
Korraldaja

Nutika Vanema Klubi

andres@nutikasvanem.ee
JAGA

Aita levitada sõna ja jaga arvamust selle sündmuse kohta.

Insplay toodab iga kuu oma arengust ja kasvamisest huvitatud lapsevanematele saadet Einstein3000. Igal saatel on üks põnev ja hariv peateema, kaks üksteise vaateid täiendavat põhikülalist ja üks inspireeriv vaheklipp üllatuskülalisega. Saadet juhib Insplay tegevjuht Andres Sirel, sündmus kantakse üle e-kanalisse.